Начало Сфера Туристическата инфраструктура на Витоша не е поддържана и в голяма степен изцяло е амортизирана, заяви експерт
7077
Икономика

Туристическата инфраструктура на Витоша не е поддържана и в голяма степен изцяло е амортизирана, заяви експерт

Общо над 1000 броя са сградите на територията природния парк "Витоша" и това едно голямо село. Голяма част от тях са неизползваеми, а някои се рушат. Това каза дългогодишният експерт в Министерството на околната среда и водите Димитър Стоев по време на конференция "Витоша - време е за решения", организирана от Съюза на архитектите в България в рамките на втория й панел, посветен на темата управление и финансиране.Форумът започна с обсъждане на възможностите за опазване и развитие на планината.

| 10 Декември 2024, 14:48 ч.
Туристическата инфраструктура на Витоша не е поддържана и в голяма степен изцяло е амортизирана, заяви експерт
Туристическата инфраструктура на Витоша не е поддържана и в голяма степен изцяло е амортизирана, заяви експерт
Снимка © Екатерина Тотева / БТА

Общо над 1000 броя са сградите на територията природния парк "Витоша" и това едно голямо село. Голяма част от тях са неизползваеми, а някои се рушат. Това каза дългогодишният експерт в Министерството на околната среда и водите Димитър Стоев по време на конференция "Витоша - време е за решения", организирана от Съюза на архитектите в България в рамките на втория й панел, посветен на темата управление и финансиране. Форумът започна с обсъждане на възможностите за опазване и развитие на планината.

Споделяме убеждението, че приоритетно за Европа е постигането на мир с водещата роля на дипломацията. Това заяви президентът Румен Радев на съвместен брифинг с министър-председателя на Унгария Виктор Орбан, който е на посещение в България по покана на държавния глава. Двамата проведоха среща.

Държавният глава поздрави Виктор Орбан за неговата трезва преценка за геополитическите процеси и предизвикателствата, пред които сме изправени.

Общинският съвет в Бойница прие план-сметката за разходите за събиране и транспортиране на битови отпадъци, третирането им в съоръжения и инсталации, поддържане чистотата на територията за обществено ползване през 2025 година. Няма промяна в размера на таксата за битови отпадъци, каза председателят на съвета Габриела Тошева.

Всички предложения са подкрепени единодушно от присъствалите деветима общински съветници, допълни тя. Приети са изменение на капиталовите разходи за настоящата година, анализ на потребностите от подкрепа за личностно развитие на децата и учениците и план за действие на Общината в изпълнение на областната стратегия за равенство, приобщаване и участие на ромите. Съветниците определиха и условията за открит конкурс за добив на дърва за огрев за нуждите на общинската администрация и учреждения на територията на община Бойница. За целта трябва да се добият 55 п

Общинският съвет в град Искър прие актуализацията на бюджета за 2024 година. Това стана на редовно заседание днес.

В началото кметът инж. Иван Йолов обясни, че за да може бюджетът да придобие реален вид, а не както е заложен в началото на годината, се налага в края да бъде актуализиран. Актуализацията засяга три точки – на приходната, на разходната част, и промяна на размера на средствата, предвидени за основен ремонт, придобиване на дълготрайни материални и нематериални активи и капиталов трансфер по бюджета на Общината за 2024 година.

Точка две - „Даване на съгласие за кандидатстване по процедура „Иновативни здравно-социални услуги“, финансирана по програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021-2027 и Възлагане на задължение за предоставяне на услуга от общ икономически интерес“, беше оттеглена от кмета и отпадна от дневния ред

Плевенският Общински съвет (ОбС) се събира днес на последно заседание за годината. Предварителният дневен ред включва 30 точки. Това се посочва в информация, публикувана на сайта на ОбС.

Първата точка, която ще стои на вниманието на съветниците, е предложение за изменение и допълнение на Наредба № 33 за финансово подпомагане на спортните клубове на територията на общината. 

Втора точка в предварителния дневен ред е предложение за изразходване на средства от дължимите обезпечения и отчисления по Закона за управление на отпадъците за 2025 г. чрез вътрешни компенсирани промени.

След това на обсъждане ще бъде подложена план-сметката за приходите от такса битови отпадъци и разходите за услуги по събирането, извозването и обезвреждането на битови отпадъци и чистотата на територията на община Плевен през следващата година.

Още няколко предложения ще трябва да

От Парламентарната група (ПГ) на „Демокрация, права и свободи“ - ДПС категорично изразяваме позицията си срещу системните репресии и нарушаването на демократичните принципи в Република България, заяви Левент Мемиш в декларация от името на групата от трибуната на Народното събрание.  

С мутренски подходи и репресии чрез държавни органи към неудобни опоненти не се гради държава и демокрация, посочи той. Мемиш отбеляза, че всеки ден получават нови сигнали за уволнения, проверки и заплахи, а само случаите на немотивирано уволнени в общините в област Кърджали са десетки.

От трибуната Левент Мемиш изчете имена на хора, "станали жертва на този институционален произвол". Сред тях той посочи областният председател на ДПС в Силистра Сезгин Галиб, освободен като директор на ДЛС „Каракуз“, и Тунчай Акиф - общински съветник от ДПС в Дулово, арестуван

През последните години туристическата инфраструктура в парка не е поддържана и в голяма степен изцяло е амортизирана. Достъпът на туристите е неорганизиран и накърняващ околната среда, има неподдържани и ерозирали маршрути, каза Стоев.

Той представи развитието на нормативната уредба, свързана с парка, като изтъкна поредицата от закони и множеството институции, които имат отношение към поддържането и управлението на Витоша. Основният нормативен акт за парка е Законът за защитените територии, напомни експертът. Планът за управление на парка е от 2005 г. и  досега няма актуализиран такъв.

Димитър Стоев съобщи, че годишно има около 1,2 млн. посещения на планината, а нощувките са 3100. По думите му през последните години има коренна промяна в начина на ползването от гражданите на планината, като тенденцията от средата на миналия век за дълготраен туризъм се трансформира в еднодневен.

Експертът посочи, че за 2023 г. бюджетът на Дирекция "Природен парк "Витоша" е бил в размер на 76 000 лева, като коментира, че той е по-скоро символичен.

Седемдесет и шест хиляди лева за 2023 г. е много интересна цифра, коментира икономистът Красен Станчев. Той изтъкна, че само за хижа "Есперанто" ремонтът, в рамките на предложение за наемането й за неосъществен социален проект от 2020 г. без промяна на собствеността й, струва 93 000 лева, а по сегашни цени може да достигне и до 120 000 лева.

Освен проблема с ниския бюджет за парка, икономистът изтъкна трудностите от преразглеждане на правата на собственост там. При толкова много области и общини, държавни и общински институции, това ще отнеме поне още 20 години, посочи експертът. Според него може обаче да се определи собствеността върху развитието на Витоша и да се учреди дружество, което ще управлява инфраструктурата на планината, като в него да бъдат включени всички работещи предприятия и инвеститори, представители на всички витошки местни власти и гилдии, в това число и туристическите дружества, които управляват част от хижите. Икономистът също така смята, че моделът на управление на инвестициите на дружество "Витоша" (условно наименование) трябва да е изграден по реда на съществуващия данъчен режим на Закона за дружествата със специална инвестиционна цел.

Според Станчев е необходимо дългосрочното решение на статута на пистите и възможността те да бъдат отдавани на концесия. Икономистът смята, че трябва да се разгледа внимателно визията на собственика на "Витоша ски" за развитие на планината и опитът да бъде използван. Някои хижи като "Есперанто", "които са собственост на не съвсем свободно плаващи държавни органи", да бъдат предадени на този, който иска да ги наеме или на Софийска община, която ще може да ги даде, или на нови туристически дружества, или на този, който може да ги управлява, като по този начин те ще почнат да се развиват, посочи икономистът. Според него друго важно решение за развитието на планината е промяна в нормативни актове и в частност в Закона за горите, визирайки предложения на "Витоша ски". Когато има план за управлението на планината, трябва да има комплексно разрешително с прилагане на всички режими към него, каза Станчев.

За текущото финансиране на парка е възможно да се въведе такса достъп, както това се прави в други европейски планински курорти, смята икономистът. Станчев посочи и темата за фискална децентрализация на общините, като напомни за изследване на Института за пазарна икономика отпреди две години, според което само за София при правилото 2 процента от корпоративния данък да остава в общината, бюджетът би разполагал с 326 млн. лева повече за миналата година, а за тази - с 360 млн. лева.

Изчисления на икономиста показват, че за период от десет години, откогато не е приет новият План за управление на парка и свършва действието на стария, загубата от приходи от съоръжения и хижи, които не действат, и някои разходи за поддържане на инфраструктура, да се стигне до там, възлизат на между 500 млн. лева и 600 млн. лева. По думите му проблемът с "потъналите гемии на Витоша" не е само на тази планина, а и на останалите в страната. Икономистът смята, че поради това, че в тези райони няма град с икономически показатели като София, столицата ще стане пример за решаването на подобни проблеми навсякъде в България.

Проблемите на парка са свързани с това, че от една страна той е защитена територия, а от друга, с изградените около 1000 сгради, той до голяма степен се явява като населено място, смята Димитър Стоев. По тази причина според него е нужна координация и сътрудничество между много заинтересовани страни, нужно е да се доразработи и приеме актуализиран План за управление на парка, да се делегират на дирекцията на парка права да прилага необходимите закони, както и да й се осигури кадрови, експертен и финансов ресурс, а Консултативният съвет към парка да бъде конструиран като планиращ и координиращ орган.

Арх. Снежина Станоева представи Плана за управление на Природния парк "Витоша" от 2005 г., който е валиден до 2015 г.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
По-висока такса смет и данък сгради ще плащат от догодина жителите на община Исперих
Да се увеличи таксата за битови отпадъци и данъка върху недвижимите имоти гласуваха на днешното си заседание общинските съветници в Исперих. С приетото решение за 2025 г. таксата з ...
Община Цар Калоян ще подпомогне военноинвалиди с дърва за огрев
Община Цар Калоян ще подпомогне военноинвалиди, военнопострадали и ветерани – членове на Дружеството на военноинвалидите и военнопострадалите в Разград, с дърва за огрев. Без ...
На работна среща областният управител, кметът и управителят на ВиК - Шумен ще обсъдят проблемите с водоснабдяването на 30 декември
Работна среща по проблемите с водоснабдяването ще се състои на 30 декември от 11:30 ч. в Община Шумен, съобщи кметът на община Шумен проф. Христо Христов. Той добави, че на нея ще ...
Безплатни пешеходни обиколки на Шумен организират на 24 и 27 декември, съобщиха от Туристическия информационен център
Безплатни пешеходни обиколки на Шумен организират Съюзът на екскурзоводите в България и Общинското предприятие „Туризъм, публични прояви и атракции“, съобщава сайтът на ...
Дерайлиралият край Батановци влак нанесе материални щети на инфраструктура и частна постройка в труднодостъпен район
Станалият по-рано днес инцидент, при който четири вагона от влак, превозващ въглища, дерайлираха край Батановци, е предизвикал множество материални щети. Това съобщи кметът н ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
По-висока такса смет и данък сгради ще плащат от догодина жителите на община Исперих
Да се увеличи таксата за битови отпадъци и данъка върху недвижимите имоти гласуваха на днешното си заседание общинските съветници в Исперих. С приетото решение за 2025 г. таксата з ...
Близо 80 изпълнители представиха богатството на българския фолклор в Коледния концерт на Ансамбъл „Родопа“
Изпълнения, вдъхновени от богатството на българския фолклор, бяха представени в Коледния концерт, организиран от Фолклорен ансамбъл „Родопа“. В спектакъла, който напълн ...
Община Цар Калоян ще подпомогне военноинвалиди с дърва за огрев
Община Цар Калоян ще подпомогне военноинвалиди, военнопострадали и ветерани – членове на Дружеството на военноинвалидите и военнопострадалите в Разград, с дърва за огрев. Без ...
Закъсал тир затруднява движеното на пътя от прохода Рожен към село Проглед
Закъсал тир затруднява движението по републикански път II-86 от прохода Рожен към село Проглед, каза дежурният в Областно пътно управление (ОПУ). Първоначално камионът е блокирал ...
Изложбата „Босилеград преди и сега” и филмът „Твърди черупки” бяха представени тази вечер в Кюстендил
Изложба от фотографския пленер  "Босилеград преди и сега"  беше представена тази вечер във фоайето на Театъра в Кюстендил. Експозицията съдържа 40 пана, представящи мотив ...
Тикер в 03:29 ч.
Да се увеличи таксата за битови отпадъци и данъка върху недвижимите имоти гласув ...
Начало Сфера
7077
Икономика

Туристическата инфраструктура на Витоша не е поддържана и в голяма степен изцяло е амортизирана, заяви експерт

Общо над 1000 броя са сградите на територията природния парк "Витоша" и това едно голямо село. Голяма част от тях са неизползваеми, а някои се рушат. Това каза дългогодишният експерт в Министерството на околната среда и водите Димитър Стоев по време на конференция "Витоша - време е за решения", организирана от Съюза на архитектите в България в рамките на втория й панел, посветен на темата управление и финансиране.Форумът започна с обсъждане на възможностите за опазване и развитие на планината.

| 10 Декември 2024, 14:48 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Туристическата инфраструктура на Витоша не е поддържана и в голяма степен изцяло е амортизирана, заяви експерт
Туристическата инфраструктура на Витоша не е поддържана и в голяма степен изцяло е амортизирана, заяви експерт
Снимка © Екатерина Тотева / БТА

Общо над 1000 броя са сградите на територията природния парк "Витоша" и това едно голямо село. Голяма част от тях са неизползваеми, а някои се рушат. Това каза дългогодишният експерт в Министерството на околната среда и водите Димитър Стоев по време на конференция "Витоша - време е за решения", организирана от Съюза на архитектите в България в рамките на втория й панел, посветен на темата управление и финансиране. Форумът започна с обсъждане на възможностите за опазване и развитие на планината.

Споделяме убеждението, че приоритетно за Европа е постигането на мир с водещата роля на дипломацията. Това заяви президентът Румен Радев на съвместен брифинг с министър-председателя на Унгария Виктор Орбан, който е на посещение в България по покана на държавния глава. Двамата проведоха среща.

Държавният глава поздрави Виктор Орбан за неговата трезва преценка за геополитическите процеси и предизвикателствата, пред които сме изправени.

Общинският съвет в Бойница прие план-сметката за разходите за събиране и транспортиране на битови отпадъци, третирането им в съоръжения и инсталации, поддържане чистотата на територията за обществено ползване през 2025 година. Няма промяна в размера на таксата за битови отпадъци, каза председателят на съвета Габриела Тошева.

Всички предложения са подкрепени единодушно от присъствалите деветима общински съветници, допълни тя. Приети са изменение на капиталовите разходи за настоящата година, анализ на потребностите от подкрепа за личностно развитие на децата и учениците и план за действие на Общината в изпълнение на областната стратегия за равенство, приобщаване и участие на ромите. Съветниците определиха и условията за открит конкурс за добив на дърва за огрев за нуждите на общинската администрация и учреждения на територията на община Бойница. За целта трябва да се добият 55 п

Общинският съвет в град Искър прие актуализацията на бюджета за 2024 година. Това стана на редовно заседание днес.

В началото кметът инж. Иван Йолов обясни, че за да може бюджетът да придобие реален вид, а не както е заложен в началото на годината, се налага в края да бъде актуализиран. Актуализацията засяга три точки – на приходната, на разходната част, и промяна на размера на средствата, предвидени за основен ремонт, придобиване на дълготрайни материални и нематериални активи и капиталов трансфер по бюджета на Общината за 2024 година.

Точка две - „Даване на съгласие за кандидатстване по процедура „Иновативни здравно-социални услуги“, финансирана по програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021-2027 и Възлагане на задължение за предоставяне на услуга от общ икономически интерес“, беше оттеглена от кмета и отпадна от дневния ред

Плевенският Общински съвет (ОбС) се събира днес на последно заседание за годината. Предварителният дневен ред включва 30 точки. Това се посочва в информация, публикувана на сайта на ОбС.

Първата точка, която ще стои на вниманието на съветниците, е предложение за изменение и допълнение на Наредба № 33 за финансово подпомагане на спортните клубове на територията на общината. 

Втора точка в предварителния дневен ред е предложение за изразходване на средства от дължимите обезпечения и отчисления по Закона за управление на отпадъците за 2025 г. чрез вътрешни компенсирани промени.

След това на обсъждане ще бъде подложена план-сметката за приходите от такса битови отпадъци и разходите за услуги по събирането, извозването и обезвреждането на битови отпадъци и чистотата на територията на община Плевен през следващата година.

Още няколко предложения ще трябва да

От Парламентарната група (ПГ) на „Демокрация, права и свободи“ - ДПС категорично изразяваме позицията си срещу системните репресии и нарушаването на демократичните принципи в Република България, заяви Левент Мемиш в декларация от името на групата от трибуната на Народното събрание.  

С мутренски подходи и репресии чрез държавни органи към неудобни опоненти не се гради държава и демокрация, посочи той. Мемиш отбеляза, че всеки ден получават нови сигнали за уволнения, проверки и заплахи, а само случаите на немотивирано уволнени в общините в област Кърджали са десетки.

От трибуната Левент Мемиш изчете имена на хора, "станали жертва на този институционален произвол". Сред тях той посочи областният председател на ДПС в Силистра Сезгин Галиб, освободен като директор на ДЛС „Каракуз“, и Тунчай Акиф - общински съветник от ДПС в Дулово, арестуван

През последните години туристическата инфраструктура в парка не е поддържана и в голяма степен изцяло е амортизирана. Достъпът на туристите е неорганизиран и накърняващ околната среда, има неподдържани и ерозирали маршрути, каза Стоев.

Той представи развитието на нормативната уредба, свързана с парка, като изтъкна поредицата от закони и множеството институции, които имат отношение към поддържането и управлението на Витоша. Основният нормативен акт за парка е Законът за защитените територии, напомни експертът. Планът за управление на парка е от 2005 г. и  досега няма актуализиран такъв.

Димитър Стоев съобщи, че годишно има около 1,2 млн. посещения на планината, а нощувките са 3100. По думите му през последните години има коренна промяна в начина на ползването от гражданите на планината, като тенденцията от средата на миналия век за дълготраен туризъм се трансформира в еднодневен.

Експертът посочи, че за 2023 г. бюджетът на Дирекция "Природен парк "Витоша" е бил в размер на 76 000 лева, като коментира, че той е по-скоро символичен.

Седемдесет и шест хиляди лева за 2023 г. е много интересна цифра, коментира икономистът Красен Станчев. Той изтъкна, че само за хижа "Есперанто" ремонтът, в рамките на предложение за наемането й за неосъществен социален проект от 2020 г. без промяна на собствеността й, струва 93 000 лева, а по сегашни цени може да достигне и до 120 000 лева.

Освен проблема с ниския бюджет за парка, икономистът изтъкна трудностите от преразглеждане на правата на собственост там. При толкова много области и общини, държавни и общински институции, това ще отнеме поне още 20 години, посочи експертът. Според него може обаче да се определи собствеността върху развитието на Витоша и да се учреди дружество, което ще управлява инфраструктурата на планината, като в него да бъдат включени всички работещи предприятия и инвеститори, представители на всички витошки местни власти и гилдии, в това число и туристическите дружества, които управляват част от хижите. Икономистът също така смята, че моделът на управление на инвестициите на дружество "Витоша" (условно наименование) трябва да е изграден по реда на съществуващия данъчен режим на Закона за дружествата със специална инвестиционна цел.

Според Станчев е необходимо дългосрочното решение на статута на пистите и възможността те да бъдат отдавани на концесия. Икономистът смята, че трябва да се разгледа внимателно визията на собственика на "Витоша ски" за развитие на планината и опитът да бъде използван. Някои хижи като "Есперанто", "които са собственост на не съвсем свободно плаващи държавни органи", да бъдат предадени на този, който иска да ги наеме или на Софийска община, която ще може да ги даде, или на нови туристически дружества, или на този, който може да ги управлява, като по този начин те ще почнат да се развиват, посочи икономистът. Според него друго важно решение за развитието на планината е промяна в нормативни актове и в частност в Закона за горите, визирайки предложения на "Витоша ски". Когато има план за управлението на планината, трябва да има комплексно разрешително с прилагане на всички режими към него, каза Станчев.

За текущото финансиране на парка е възможно да се въведе такса достъп, както това се прави в други европейски планински курорти, смята икономистът. Станчев посочи и темата за фискална децентрализация на общините, като напомни за изследване на Института за пазарна икономика отпреди две години, според което само за София при правилото 2 процента от корпоративния данък да остава в общината, бюджетът би разполагал с 326 млн. лева повече за миналата година, а за тази - с 360 млн. лева.

Изчисления на икономиста показват, че за период от десет години, откогато не е приет новият План за управление на парка и свършва действието на стария, загубата от приходи от съоръжения и хижи, които не действат, и някои разходи за поддържане на инфраструктура, да се стигне до там, възлизат на между 500 млн. лева и 600 млн. лева. По думите му проблемът с "потъналите гемии на Витоша" не е само на тази планина, а и на останалите в страната. Икономистът смята, че поради това, че в тези райони няма град с икономически показатели като София, столицата ще стане пример за решаването на подобни проблеми навсякъде в България.

Проблемите на парка са свързани с това, че от една страна той е защитена територия, а от друга, с изградените около 1000 сгради, той до голяма степен се явява като населено място, смята Димитър Стоев. По тази причина според него е нужна координация и сътрудничество между много заинтересовани страни, нужно е да се доразработи и приеме актуализиран План за управление на парка, да се делегират на дирекцията на парка права да прилага необходимите закони, както и да й се осигури кадрови, експертен и финансов ресурс, а Консултативният съвет към парка да бъде конструиран като планиращ и координиращ орган.

Арх. Снежина Станоева представи Плана за управление на Природния парк "Витоша" от 2005 г., който е валиден до 2015 г.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
По-висока такса смет и данък сгради ще плащат от догодина жителите на община Исперих
Община Цар Калоян ще подпомогне военноинвалиди с дърва за огрев
На работна среща областният управител, кметът и управителят на ВиК - Шумен ще обсъдят проблемите с водоснабдяването на 30 декември
Безплатни пешеходни обиколки на Шумен организират на 24 и 27 декември, съобщиха от Туристическия информационен център
Дерайлиралият край Батановци влак нанесе материални щети на инфраструктура и частна постройка в труднодостъпен район
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Декември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Сфера
По-висока такса смет и данък сгради ще плащат от догодина жителите на община Исперих
Основна линия
Близо 80 изпълнители представиха богатството на българския фолклор в Коледния концерт на Ансамбъл „Родопа“
Сфера
Община Цар Калоян ще подпомогне военноинвалиди с дърва за огрев
В детайли
Закъсал тир затруднява движеното на пътя от прохода Рожен към село Проглед
Местен фокус
Изложбата „Босилеград преди и сега” и филмът „Твърди черупки” бяха представени тази вечер в Кюстендил
На преден план
Община Кубрат има намерение да надгради подкрепата в домашна среда на нуждаещи се чрез нов проект
На преден план
Катастрофа с три автомобила блокира главния булевард в Смолян
В детайли
И днес не беше открита никаква следа от 13-годишния Николай от гурковското село Конаре
На преден план
Общинските съветници в Крумовград дадоха съгласие за придобиване и запазване на част от наличната инфраструктура и поземлени имоти на рудник „Ада тепе“
Контекст
Масово участие на младежи през тази година в акцията на храма "Св. Димитър" в Кюстендил в помощ на хора в неравностойно положение, отчитат от храма
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.